فرش ابریشمی یکی از انواع فرش دستباف است. به طور کلی فرش دستباف براساس مواد اولیه به انواع و اقسام گوناگونی تقسیم می‌شود. یکی از انواع فرش‌های دستباف که عموماً ارزش و بهای بسیاری دارد، فرش دستباف ابریشمی است. فرش دستباف ابریشمی، عموماً به فرشی اطلاق می‌شود که در آن مقداری ابریشم استفاده شده است که بنابر مقدار آن فرش دستباف ابریشم به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود. فرش تمام ابریشم، فرش چله ابریشم، فرش گل و چله ابریشم و فرش گل ابریشم از انواع فرش ابریشمی است. فرش ابریشمی به دلیل کاربرد بیش از حد ابریشم، حساسیت بسیار زیادی در مقابل دما، رطوبت، انبار کردن، حشرات موذی و نحوۀ قرارگیری بر روی زمین دارد. به همین دلیل باید به موارد ذیل توجه داشت.

شستشو

بهتر است شستشوی فرش دستباف ابریشمی توسط افراد متخصص و مجرب انجام شود. زیرا که هر گونه سهل‌انگاری و شستشوی غیر اصولی باعث ایجاد آسیب‌هایی همانند تحلیل الیاف و فروپاشی فرش دستباف می‌شود. به همین دلیل باید کارگاه قالیشویی فرش ابریشمی به دقت انجام شود. به این دلیل می‌توان آب و مواد شوینده را از عوامل مهم در حفاظت فرش به شمار آورد. آب و یا رطوبت بالا به تنهایی قادر می‌تواند باعث پوسیدگی الیاف شود. این معیار، علاوه بر پوسیدگی الیاف ابریشم، می‌تواند باعث رنگ دویدگی شود. به همین دلیل در شستشوی فرش باید نهایت دقت را به خرج داد و فورا پس از شستشو، خشک شود. خشک شدن فرش باید در گرم‌خانه و یا هوای آزاد انجام شود.

فرش ابریشمی

حشرات موذی

حشرات موذی همانند حشرۀ فرش از جمله عوامل مخرب این نوع فرش است. رفت و آمد مکرر، نور و هواگیری مداوم از اصولی‌ترین روش مباره حشرات موذی و سوسک‌های فرش به شمار می‌آید. در صورتی که نمی‌توان فرش را هوادهی کرد بهتر است آن را در محیط خانه، به صورت دوره‌ای و بازه‌ای جابه جا کرد و جهت شمالی فرش را به سوی جنوب تغییر داد.

ازاین رو باید توجه بسیاری به فرش دستباف ابریشمی کرد. زیرا در صورت هرگونه آسیب چنین فرش‌هایی قابل ترمیم نبوده و  حتی در صورت ترمیم آسیب موجود به صورت محسوس قابل مشاهده است.