رنگ برداری فرش یکی از عملیات‌هایی است که در مجموعه قالیشویی فارسی انجام می‌شود. فرش به دلیل زیرپایی بودن آن در طول زمان و حوادث مختلف ممکن است با موادی از قبیل انواع چسب، رنگ‌های شیمیایی و مواد غذایی آلوده شود. نخستین اقدام در صورت بروز چنین حادثه‌ای، برداشتن مواد اضافی ریخته شده بر روی فرش است.

پیش از انجام عملیات رنگ برداری باید به نکاتی از جمله جنس فرش توجه کرد.

این کار باید به طوری انجام شود که ماده بر روی فرش پخش نشود و از سویی دیگر ماده به طور کامل از سطح فرش برداشت شده و دیگر ماده زائدی بر روی سطح فرش باقی نمانده باشد. در برداشت لکه نخستین موردی که باید بدان توجه داشت، روش‌های مختلفی است که باید متناسب با نوع لکه و جنس آن عملیات لکه برداری و رنگ برداری روی فرش شما انجام شود. برای پاک کردن رنگ از روی فرش دستباف شیوه‌های مختلفی وجود دارد.

رنگ برداری فرش

اما باید توجه داشت که عملیات لکه‌برداری باید هر چه زودتر انجام شود، زیرا بی‌توجهی و به تعویق انداختن این عملیات موجب ماندگاری لکه بر روی سطح فرش می‌شود. در صورت بروز این عیب بر روی سطح فرش، لکه بردار اقدام به رنگ‌برداری نواحی معیوب می‌کند که در نتیجه این عمل نواحی رنگی معیوب و نامطلوب از ظاهر فرش زدوده می‌شود. از این‌رو انجام این عملیات به صورت ظاهری و بر سطح فرش با کاهش شید و یا حذف نقاط رنگی انجام می‌دهد.

مجموعه قالیشویی فارسی یکی از تخصصی‌ترین مجموعه‌های رنگ برداری در تهران است.

بدین صورت که جهت اعمال کاهش شید از رنگ برهای احیا واکسید کننده در سطح قالی همانند هیپوکلریت سدیم، پرمنگنات پتاسیم و کلر و یا جهت حذف لکه‌های رنگی از رنگزاهای شیمیایی و اعمال آن بر سطح قالی استفاده می‌گردد. نیاز به یادآوری است که انجام این فرآیند، همانند بسیاری از شیوه‌های مرمت کاملاً تجربی بوده و بر تخصص و دانش تجربی رفو گر مبتنی می‌باشد. پس از انجام عملیات لکه‌برداری، به منظور رفع مواد شیمیایی از سطح فرش بهتر است فرش با آب و مواد شوینده به طور کامل مورد شست‌وشو قرار گیرد.