بیدخوردگی یکی از مسائل و آسیب‌های رایج فرش دستباف است. فرش اعم از دستباف و ماشینی از جمله لوازم و اشیایی است که به جرأت در خانه تمام افراد وجود دارد و به یقین از اجزای لاینفک هر زندگی به شمار می‌آید. اما از آنجایی که فرش از مواد و مصالحی همانند نخ طبیعی (پشم، پنبه و ابریشم) و نخ شیمیایی (پلی پروپیلن، آکریلیک و پلی استر) تولید می‌شود، در برابر مواد خارجی به شدت آسیب‌پذیر است.

برای ترمیم بیدخوردگی فرش‌هایتان را به قالی فارسی بسپارید

بدین دلیل فرش در دوران استفاده باید به شدت محافظت شود و از آسیب عوامل داخلی و خارجی محفوظ شود. یکی از عواملی که باعث می‌شود تا فرش آسیب ببیند و به تدریج این آسیب افزایش و باعث لطمه جدی به فرش می‌شود، بید است. بیدخوردگی عمدتاً بر روی فرش دستباف انجام می‌شود. زیرا که ساختار شیمیایی، پشم، پنبه و ابریشم یکی از منابع غذایی برای بید به شمار می‌آید.

 بیدخوردگی

بدین دلیل فرش دستباف در زمانی که بر روی زمین و زیر پا پهن است و در مواردی که در گوشه‌ای قرار گرفته ممکن است منبعی برای تغذیه بید شود. حمله بید به فرش در روزها و حتی ماه‌های اول شاید قابل مشاهده نباشد. اما به تدریج بید از پرزهای قالی تغذیه می‌کند و باعث می‌شود تا بخش‌هایی از رخ قالی و در مواردی انتهای گره‌ها از بین رفته و فرش دچار کچلی شود.  برای اینکه از بیدزدگی فرش جلوگیری شود، نیاز است تا فرش به صورت دوره‌ای زیر آفتاب قرار گیرد. همچنین نیاز است تا فرش به صورت پشت و رو قرار گیرد تا پشت فرش در معرض باد قرار گرفته و تخم‌های احتمالی بید از بین رود.

برای جلوگیری از بیدزدگی فرش‌ها را زیر آفتاب قرار دهید

از راهکارهای دیگر، استفاده ممتد از جارو برقی است. جارو برقی به سبب قدرت مکش بالا می‌تواند تخم‌ها و بیدها را از فرش خارج کند. این اقدامات هر یک در جلوگیری از بیدزدگی فرش تأثیر دارد. اما پس از زمانی که فرش دچار بیدزدگی شد، باید به متخصص سپرده شود. در چنین حالتی نیاز است تا نقاط معیوب رفع شده و آسیب موجود که باعث نقض در زیبایی فرش شده رفع شود. به این دلیل باید فرش باید به مرمت گر سپرده شود تا آسیب‌های موجود برطرف شود. مجموعه قالیشویی فارسی، از برترین و بهترین مجموعه‌های شستشو و مرمت فرش است.