منظور از آسیب‌های فرش آن دسته از عیوبی است که حین استفاده از فرش به وجود می‌آید. آسیب‌های فرش به دلایل گوناگونی پدید می‌آید. آز آنجایی که فرش به شدت تخریب‌پذیر است، هر گونه سهل‌انگاری و عدم توجهات لازم در نگهداری فرش دستباف باعث آسیب و پوسیدگی این کالا می‌شود. مهم‌ترین آسیب‌های فرش عبارت از موارد ذیل است. فرش‌ها به خصوص فرش دستباف در زمان مصرف دچار آسیب‌های گوناگونی می‌شود.

 

پوسیدگی

این عیب بر اثر عدم توجه به محیط پیرامون فرش و وجود رطوبت در مجاورت فرش پدید می‌آید. عوامی نظیر وجود رطوبت در زیر فرش، گلدان بر روی فرش، عدم وارسی پشت فرش، عدم هوادهی پشت فرش، عدم جابجایی فرش و ساکن بودن آن طی مدت زمان طولانی و عدم دقت در خشک کردن مایعات از مهم‌ترین و رایج‌ترین عوامل پوسیدگی فرش به شمار می‌آید.

آسیب‌های فرش

بیدخوردگی

از دیگر آسیب‌های رایج فرش دستباف بید خوردگی است. ماندگاری طولانی مدت فرش دستباف در یک محیط باعث تولید و تخم‌گذاری تدریجی انواع بید است. عدم استفاده از مواد طبیعی و یا شیمایی ضد بید، عدم وارسی به موقع فرش و وجود گرمای تقریبی در محیط باعث تولید بید و امکان بیدخوردگی می‌شود.

مجموعه قالیشویی فارسی، آماده ارائه بهترین خدمات رفوگری در تهران است.

 

ساییدگی

کاربرد اشتباه فرش موجب بروز این عیب می‌شود. گاه قسمت‌هایی فرش که بیش‌تر در معرض استفاده قرار دارند، نسبت به سایر قسمت‎‌ها ساییده شده و این موجب تغییر ارتفاع پرز در نقاط مختلف می‌شود.

لک افتادگی

لکه پیش آمده بر روی فرش چنان‌چه قابل رفع نباشد، آسیب به شمار می‌آید. این آسیب بر اثر بی‌دقتی در حمل و نقل و یا ریختن انواع مواد نظیر نوشابه، مایعات حاوی کافئین، جوهرهای رنگین و انواع مواد خوراکی بوجود می‌آید. در صورت ایجاد لکه بر روی فرش باید بلافاصله اقدامات لکه‌بری انجام شود. زیرا گذشت زمان ممکن است باعث ماندگاری طولانی مدت آن شود.

اختلاط رنگ

در مواردی رنگ‌های فرش به نخ‌های اطراف بروز می‌یابد. این عیب در اثر بروز سهل‌انکاری در شست‌وشوهای خانگی، ریختن مایعات و قرار گرفتن فرش در معرض رطوب پدید می‌آید.